Безпека в Інтернеті
Щодня зростає популярність Інтернету. І це зрозуміло, оскільки він надає багато можливостей для навчання, самоосвіти, розваг, самовдосконалення та самореалізації. Більш того, звертаючись до сучасних інформаційних технологій, людина раціонально використовує час, отже підвищує свою результативність своєї праці.
Проте, постає ряд важливих питань.
Більшість українських батьків не усвідомлюють існування небезпек, на які може натрапити їх дитина, перебуваючи в мережі Інтернет.
Згідно дослідження1, лише 5 % опитаних батьків цікавляться детальним змістом веб-сторінок, які переглядає їх дитина.
79 % опитаних дітей в Україні вважають, що достатньо обізнані з існуючими ризиками в мережі Інтернет. Але ця так звана «обізнаність» не виключає спілкування дітей з незнайомими      людьми у соціальних мережах (27 %), пересилання особистих фотографії (28 %) та конфіденційної інформацію про родину     (17 %) незнайомцям. Більш того, 7 % опитаних дітей підтвердили, що в мережі їм пропонували придбати наркотики, а  11 % із них прийняли таку пропозицію.
Враховуючи достовірність отриманої інформації1 про ризики Інтернету та вплив однолітків, легко помітити розбіжність між впевненістю дітей у своїй поінформованості та реальним рівнем інформування, що підтверджується також досить ризикованою поведінкою дітей в мережі Інтернет, засвідченою вищенаведеними даними.
На виклик ситуації, коли українські батьки не до кінця усвідомлюють, наскільки велику роль відіграє Інтернет у житті їхніх дітей, і недостатньо серйозно ставляться до їхньої онлайн-безпеки й захисту приватної інформації, компанія Майкрософт –Україна відповіла створенням Коаліції за безпеку дітей в Інтернеті. Членами Коаліції є 39 організацій2, серед яких Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту України, Міністерство освіти і науки України.
Однією з найважливіших ініціатив Коаліції є програма для шкіл «Безпека дітей в Інтернеті», в рамках якої лише протягом 2009-2010 навчального року було навчено основам безпечної роботи в мережі  понад 30 300 дітей, 16 000 батьків та 2 000 вчителів. Кожен навчальний заклад України, бібліотеки та соціальні установи  мають можливість замовити безкоштовний тренінг в рамках програми «Онляндія – безпека дітей в Інтернеті». Для цього необхідно лише заповнити реєстраційну форму на сайті3.
На веб-сайті «Oнляндія – безпечна веб-країна» (www.onlandia.org.ua)  представлені матеріали для дітей, їхніх  батьків та вчителів: інтерактивні ігрові сценарії, короткі тести, готові плани уроків, завдяки яким діти та дорослі зможуть засвоїти основи безпечної роботи в Інтернеті. Також сайт пропонує зрозумілу та перевірену на практиці інформацію про Інтернет-безпеку, після ознайомлення з якою навіть користувачі-початківці ефективно використовуватимуть ресурси мережі та будуть у стані захистити себе від небажаного контенту.
На сторінках сайту дітям4 у цікавій та доступній інтерактивній формі надається інформація про основні небезпеки, на які вони можуть натрапити, подорожуючи Інтернетом, та основні правила, які дозволять оминути ці небезпеки.
Педагоги, працівники бібліотек5, соціальних установ мають можливість дізнатись про результати досліджень, які проводяться в Україні з даної тематики. Крім того, кожен педагог може безкоштовно завантажити методичні посібники, розробки тренінгів та готові плані уроків щодо безпеки в Інтернеті.
Для батьків6 створений окремий розділ, де вони отримують можливість не лише ознайомитись із основними ризиками Інтернету і Правилами безпечної роботи в Мережі, а й пройти безкоштовне он-лайн навчання, що, звісно, не тільки значно підвищить загальний рівень їх обізнаності, але й надасть їм можливість зробити Інтернет більш безпечним як для себе, так і для своїх дітей.
Ще одним кроком кампанії «Місяць безпечного Інтернету» став запуск безпечної електронної пошти «Онляндія»7 – першого в Україні спеціального поштового сервісу для дітей. Електронна пошта створена на сайті «Онляндія» і базується на безкоштовному веб-сервісі Microsoft – Windows Live Mail. Інтерфейс поштового домену @onlandia.org.ua не містить реклами, а електронна скринька захищена від несанкціонованого СПАМу та вірусів. При цьому підлітки можуть не тільки надсилати електронні листи, але й спілкуватися з друзями в режимі онлайн за допомогою сервісу обміну миттєвими повідомленнями.
Проблема існування ризиків в Інтернеті дійсно існує. Лише спільними зусиллями ми можемо зробити Інтернет більш безпечним для наших дітей. І ми це зробимо.

У матеріалі ми посилалися на наступні сайти:             
А. Кочарян, Координатор програми «Онляндія
безпека дітей в Інтернеті», Майкрософт Україна


Проект "Безопасный Интернет"

Безпека дітей в Інтернеті


Книга для батьків про безпечний Інтернет

Безпечний Інтернет (російський ресурс)